رایمون آسانبر اطلس 

شرکت  فروش طراحی و خدمات آسانسور 

تلفن تماس فوری

09304444914

آدرس دفتر ما

مشهد بولوار کلاهدوز23

درباره آسانسور شیشه ای یا پانورما بیشتر بدانیم

دسته بندی مقالات

خراسان رضوی ، مشهد، بولوار کلاهدوز23

raymonlift@gmail.com

09304444914

شنبه تا چهار شنبه 8 تا 16

درباره آسانسور شیشه ای یا پانورما بیشتر بدانیم
61
30 آوریل 2022
رایمون آسانبر اطلس

آسانسور شیشه ای را اغلب در مراکز خرید و مجتمع های تجاری با ارتفاع زیاد دیده‌اید. یک یا چند طرف کابین این نوع آسانسورها، شیشه ای است و زیبایی چشمگیری به ساختمان های مدرن داده است. آسانسور شیشه ای که با نام دیگر آسانسور پانوراما هم نیز شناخته می‌شوند، با نمای تمام شیشه ای طراحی و ساخته می شوند. در ساخت این آسانسورها علاوه بر رعایت استانداردهای موجود در زمینه آسانسور، بایستی یک سری استانداردهای دیگر را نیز رعایت نمود. همچنین این نوع آسانسورها در دو نوع آسانسور شیشه ای هیدرولیک و آسانسور شیشه ای کششی طراحی و نصب می‌شوند. برای ساخت کابین آسانسور پانوراما از شیشه لمینت نشکن استفاده می‌شود.

آسانسور شیشه ای چگونه است؟
ظهور نسل جدید شیشه ها، تحولی بزرگ در صنعت ساختمان محسوب می‌شد، به گونه‌ای که برای معماران بدون هیچ محدودیتی، امکان طراحی و ساخت هر آن چه در ذهنشان بود فراهم گردید. شیشه های نشکن این امکان را برای طراحان و معماران به وجود آورد که بتوان از شیشه ها در فضاها و نماهای گوناگونی استفاده کرد. طراحی کلیه فضاها نظیر سقف، کف، دیوارها، پله‌ها، نرده‌ها، درب ها، پارتیشن‌ها، نماهای داخلی و هر فضایی که در ساختمان ها وجود دارد همچون انواع کابین آسانسور توسط شیشه ها امکان پذیر شد. استفاده از شیشه ها در طراحی آسانسور یکی از جدیدترین ایده هایی است که در خلق نمای بینظیر ساختمان ها و دوچندان کردن زیبایی فضا بسیار اثربخش است. آسانسور پانوراما در یک سازه شیشه ای مخصوص نصب می شوند و سفری هیجان انگیز را برای مسافران یک مرکز تجاری یا هتل ها به همراه می آورد. شیشه ها دارای دو نوع ساده و دودی و فریم های اطراف آن از جنس استیل است. نکته جالب اینکه آسانسور شیشه ای را می توان با هر نوع مشخصات معماری و تزئینی تطبیق داد.

معرفی اجزای آسانسور شیشه ای
آسانسور پانورما یا همان آسانسور شیشه ای دارای اجزای مختلفی است. این آسانسور که به آسانسور کابین شیشه‌ ای نیز معروف است در دو محل کاربرد بیشتری نسبت به سایر مناطق و ساختمان‌ها دارد. کاربرد اصلی آسانسور شیشه ای در ساختمان‌های زیر است:

برج‌های تجاری اداری بسیار مرتفع

یا خانه‌های بسیار لوکس دوبلکس و تریبلکس

قسمت‌های خارجی ساختمان‌هایی با ارتفاع متوسط(این ساختمان‌ها شامل مجمتع‌های تجاری، رستوران‌ها و… هستند)

درون فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ساختمان‌های چند طبقه

داخل هتل‌ها و تالار‌ها

این نوع آسانسور مانند آسانسور‌های معمولی در دو نوع هیدرولیک و شیشه‌ای نصب می‌شود. آسانسور شیشه ای نوع کششی بیشتر مناسب نصب در ساختمان‌های تجاری بسیار بلند است. زیرا آسانسور‌های شیشه ای هیدرولیک به وسیله جک حرکت می‌کنند بنابراین قادر به طی کردن مسافت‌های بسیار طولانی و بلند را ندارند. علاوه بر این آسانسور‌های هیدرولیک دارای سرعت بسیار کمی نیز هستند که نهایتا پس از طی کردن 3 الی 5 طبقه متوقف می‌شوند.

نکته‌ای بسیار مهم درباره آسانسور‌ شیشه ای این است که در طراحی این نوع آسانسور توجه به زیبایی اهمیت زیادی دارد. زیرا ساختار آسانسور پانورما به گونه‌ای است که اجزای داخلی چاه آسانسور کاملا مشخص است. بنابراین باید هنگام طراحی این آسانسور، محلی برای قرار گرفتن برخی اجزا درون جعبه‌ای خاص طراحی شود.

5 مشخصه فنی آسانسور شیشه ای
در ادامه 5 ویژگی فنی آسانسور پانورما را بیان می‌کنیم.

بررسی ابعاد آسانسور پانوراما

مهم‌ترین معیار برای تعیین ابعاد و اندازه‌های آسانسور شیشه ای شرایط آسانسور است. شرایط آسانسور که طراحان باید هنگام طراحی به آن‌ها توجه کنند شامل موارد زیر است:

نوع کاربری

میزان سرعت

میزان ظرفیت

ابعاد چاه آسانسور

درب آسانسور شیشه ای

درب آسانسور پانورما معمولا از درب اتوماتیک استفاده می‌شود. انتخاب ابعاد درب آسانسور شیشه ای به نوع کابین آسانسور شیشه ای بستگی دارد. مکانیزم درب‌های آسانسور‌های پانورما نیز مختلف است.

جنس شیشه

در آسانسور پانورما از شیشه جنس لمینت سکوریت استفاده می‌شود. این جنس شیشه دارای ویژگی‌های زیر است:

کیفیت بسیار بالای جنس

برخورداری از تمامی استاندارد‌ها

اجزای این آسانسور شامل کابین، دیواره، چاه و درب آسانسور بر اساس استاندارد ملی می‌توانند فشار 300 نیوتن بر 5 سانتی متر را تحمل کنند

داشتن استحکام بسیار بالا

شکل کابین آسانسور پانوراما

کابین آسانسور شیشه ای یا پانورما در انواع و اشکال مختلف گرد، مربع، مستطیل و دایره وجود دارند. انواع شکل‌های مختلف کابین نیاز به طراحی دارند. آسانسور‌های پانورما به صورت بیضی و گرد باید پیش از نصب استاندارد تست آونگی را دریافت کنند. این استاندارد استحکام و استاندارد‌های لازم را برای کابین‌های گرد و بیضی بررسی می‌نماید. در صورتی که استاندارد‌های مذکور در این آسانسور تایید شوند گواهی ایمنی کابین آسانسور صادر می‌شود.

جنس لته درب

در صورتی که نمای درب‌ها و طبقات آسانسور رو به سمت بیرون باشد معمولا از لته‌هایی به شکل شیشه استفاده می‌شود. این لته‌ها در دو نوع شیشه‌ای با کلاف استیل و کاملا شیشه‌ای وجود دارند. شکل شیشه‌ای این لته‌ها به فریم لیس نیز معروف است. شیشه استفاده شده در این لته‌ها از نوع سکوریت است که مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد.

جنس لته های درب آسانسور شیشه ای چیست؟
در این نوع آسانسور‌ها، درب های لته شیشه ای دارای دو نوع شیشه ای با کلاف استیل و یا کاملا شیشه ای (یا فریم لس) هستند. برای ساخت شیشه های به کار رفته در لته های درب های طبقات از لمینت سکوریت ضد ریزش و پاشش استفاده شده است. استحکام و قدرت لته های شیشه ای همچون شیشه های به کار رفته در ساخت کابین می باشد و استاندارد عدم تغییر حالت در برابر 300 نیوتن بر 5 سانتیمتر مربع رعایت شده است. این نوع لته ها برای آسانسورهایی که نمایی از سمت درب های طبقات به سمت داخل یا بیرون وجود داشته باشد کاربرد دارد و بدین ترتیب می توان لته های درب طبقات و کابین را شیشه ای استفاده کرد.

انواع آسانسور شیشه ای
• آسانسور شیشه ای هیدرولیکی :

نظر به این که در آسانسور شیشه ای سعی بر آن است که سیستم برقی و مکانیکی همچون سیم بکسل، تراول کابل آسانسور و… در جایی نصب شود که مقابل دید نباشد، لذا در نوع هیدرولیکی، آسانسور بدون نیاز به وزنه تعادل آسانسور و سیم بکسل حرکت می کند. سرعت آسانسور شیشه ای هیدرولیکی نسبتا کم و حدود 0.5 m/s است از این رو برای ساختمان های با ارتفاع کم و با حداکثر توقف 3 تا 5 مناسب است.

• آسانسور شیشه ای کششی :

طراحی توسط سیم بکسل آسانسور و وزنه انجام می شود اما سعی شده است که تا حد امکان کمتر در معرض دید قرار گیرد. آسانسور پانوراما کششی برای ساختمان های با ارتفاع زیاد کاربرد دارد.

انواع کابین در آسانسور شیشه ای

برای ساخت آسانسور پانورما از دو نوع مدل کابین گرد یا مربعی استفاده می شود.

کابین آسانسور می تواند از جنس شیشه و یا پلی کربنات باشد. پلی کربنات نوعی طلق است که در داخل کشور نیز موجود است. اما چنانچه تمایل داشته باشید جنس کابین آسانسور پانوراما، شیشه باشد و حالتی قوس و نیم دایره به خود بگیرد، بایستی آن را سفارش دهید که در اکثر موارد وارداتی هستند و افرادی که ظاهر لوکس آسانسور برایشان اهمیت بالایی دارند، سفارش دهندگان این نوع کابین هستند. با توجه به این که شیشه های این نوع کابین از حالت تخت خارج می شود، لذا تست آونگی شیشه به کار رفته شده در دیواره های کابین توسط کارشناس بسیار الزامی است.

در آسانسور پانوراما با کابین مربع شکل، پس از بررسی محل و اندازه گیری ابعاد آسانسور، کابین شیشه ای دقیقا مطابق با اعداد بدست آمده، طراحی و آماده می شود. آسانسورهای مربعی غالبا برای شرکت ها یا ساختمان های دو یا سه طبقه اجرا می شود.

با توجه به ابعاد، اندازه و ارتفاع، درب آسانسور نیز تهیه و نصب می شوند. اما در اکثر موارد برای آسانسور شیشه ای از درب اتوماتیک آسانسور با سایز 70 الی 120 سانتیمتری استفاده می گردد.

استانداردهای شیشه آسانسورهای پانوراما
با توجه به استاندارد ملی آسانسوردر مورد استحکام و مقاومت تمام قسمت های آسانسور نظیر اتاقک، کابین و درب طبقات، دیواره های چاه آسانسور و قدرت تحمل و عدم تغییر شکل یا تغییر حالت در برابر نیروهای تنشی 300 نیوتن به 5 سانتیمتر، تمامی این قوانین برای استحکام شیشه به کار رفته در آسانسور شیشه ای نیز صادق است و رعایت این استانداردها الزامی است.

جنس شیشه آسانسورهای پانوراما
با توجه به انعطاف پذیر و حالت پذیری بالا، استفاده از آسانسور پانورما در هر ارتفاعی امکان پذیر است و هیچ گونه محدودیتی در طراحی و ساخت آن ها نیست. آسانسور پانوراما در بسیاری از سازه های مدرن همچون برج ها، مراکز خرید، مراکز تجاری، مراکز اداری، مجتمع های مسکونی، رستوران های لاکچری و هتل ها استفاده شده اند.

با توجه به بالا بودن ارتفاع در این ساختمان ها، شاید امنیت و آرامش خاطر برای برخی مسافرین که دچار ترس از آسانسور هستند کمی دشوار باشد. اما درجه امنیت آسانسور شیشه ای به قدری بالاست که مسافرین می توانند در طول سفر در کمال آرامش از مناظر لذت ببرند تا به مقصد برسند.

در حقیقت جنس شیشه آسانسور پانوراما از نوع لمینت نشکن است. از لمینت نشکن در ساخت شیشه اتومبیل و همچنین ساختمان ها نیز استفاده می شود. قدرت تحمل فشار و ضربه در لمینت ها بسیار بالاست و چنانچه اتفاقی پیش آید هرگز شکسته نمی شوند بلکه در جای خود به همان شکل باقی می مانند و فقط رگه های ترک خوردگی روی لمینت ایجاد می شود.

نکاتی که برای آسانسور شیشه ای باید در نظر داشت
چنانچه برای دیزاین داخلی کابین آسانسور شیشه ای از آینه استفاده می شود، حداقل ضخامت آن باید 6 میلیمتر باشد. در صورت استفاده از آینه با شیشه های معمولی، حتما باید سطح پشت آینه به وسیله لایه پلاستیکی چسب دار مخصوص پوشانده شود. البته پیشنهاد می شود از شیشه های Laminated يا Toughened در آسانسور پانوراما استفاده گردد.

طراحی و نصب قسمت های شفاف کابین آسانسور شیشه ای باید به گونه ای باشد که بارهای عمودی از طرف کابین به آن نباشد. همچنین قاب آسانسور باید بدون تغییر شکل، بارهای افقی وارد شده را تحمل کند. این نکته را برای ظرفیت کابین آسانسور در نظر داشته باشید که بارهای افقی ممکن است از طرف مسافران باشد.

شیشه انتخاب شده برای کابین آسانسور پانوراما بایستی حداقل دارای ضخامت 5/11 میلیمتر باشد.

عوامل تاثیرگذار در قیمت آسانسور شیشه ای
به طور کلی نوع آسانسور انتخاب شده اعم از آسانسور گیرلس، کششی و… ، ارتفاع و ابعاد آن، دیزاین داخلی چون کفپوش کابین آسانسور و همچنین مربعی یا گرد بودن کابین و شیشه های آسانسور بر قیمت تمام شده انواع آسانسور شیشه ای اثرگذار می باشد. همچنین جنس قطعات و نوع اتصلات به کار رفته در آسانسور نیز از دیگر عوامل می باشد. با توجه به وارداتی بودن برخی از اجزا و قطعات آسانسور و از آنجا که به قیمت ارز وابسته اند و تحت تاثیر ارز هستند، قیمت این نوع آسانسور در بازه های زمانی ممکن است متفاوت باشد. قیمت شیشه لمینت نیز بر قیمت نهایی آسانسور موثر است و چنانچه از شیشه خمیده به جای شیشه تخت استفاده شود، هزینه چند برابر خواهد شد.

دیدگاهدیدگاه‌های کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *