رایمون آسانبر اطلس 

شرکت  فروش طراحی و خدمات آسانسور 

تلفن تماس فوری

09304444914

آدرس دفتر ما

مشهد بولوار کلاهدوز23

آسانسور هوشمند و چه مزایایی دارد؟

دسته بندی مقالات

خراسان رضوی ، مشهد، بولوار کلاهدوز23

raymonlift@gmail.com

09304444914

شنبه تا چهار شنبه 8 تا 16

آسانسور هوشمند و چه مزایایی دارد؟
49
30 آوریل 2022
رایمون آسانبر اطلس

هوشمند نوعی آسانسور مدرن با امکانات بسیار پیشرفته است که دارای مزایای زیادی نسبت به آسانسورهای معمولی می‌باشد. امروزه برخی افراد تمایل دارند که در خانه‌ای هوشمند زندگی کنند. در یک خانه هوشمند همه اجزای منزل با هم در ارتباط هستند. آسانسور هوشمند نیز یکی از این اجزا است که با سایر اجزا اعم از آیفون تصویری، پارکینگ، قفل هوشمند و… در ارتباط است. آسانسورهای هوشمند دارای مزایا و قابلیت‌های زیادی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به صرفه جویی در زمان، تامین بهداشت، زیبایی و راحتی اشاره کرد.

آسانسور هوشمند چیست؟
آسانسور هوشمند بر اساس فناوری بدون تماس(RFID) ساخته شده است، وظیفه اصلی این آسانسور محدود کردن دسترسی افراد در استفاده از آسانسور است. ساختار کلی آسانسور هوشمند کاملا مشابه آسانسور معمولی است؛ اما دستگاه آسانسور هوشمند در پشت پانل شستی آسانسور اصل در بخش داخلی کابین آسانسور نصب شده و دستورهای زیر در این پانل تعریف می‌شود.

زمان مربوط به کلیدهای مجاز
خروجی کارت کاید
افراد برای رفتن به طبقه مورد نظر خود از طریق آسانسور هوشمند باید کارت مخصوص استفاده از آسانسور را در نزدیکی دستگاه آسانسور هوشمند قرار داده و به طبقه مورد نظر بروند.

2 نوع رایج آسانسور هوشمند
به صورت کلی آسانسور هوشمند به دو صورت EAX-10 و EAX-108 موجود است که در ادامه می‌توانید با ویژگی‌های این آسانسورها آشنا شوید.

EAX-10: این نوع دستگاه آسانسور هوشمند به صورتی طراحی شده است که هر کارتی برای یک طبقه تعریف شده است. در این صورت فرد با نزدیک کردن کارت به دستگاه آسانسور می‌تواند به طبقه مورد نظر خود برود.

EAX-108: در این نوع دستگاه می‌توان بیش از یک طبقه برای کارت افراد تعریف کرد. به عنوان مثال در کارت فردی طبقات یک و پنج تعریف شده است. فردی که قصد رفتن به یکی از این طبقات را دارد پس از نزدیک کردن کارت به دستگاه باید طبقه مورد نظر خخود را انتخاب نماید.

5 ویژگی و مزیت آسانسور هوشمند نسبت به آسانسور معمولی
آسانسور هوشمند دارای 6 ویژگی و مزیت زیر نسبت به آسانسور معمولی است.

قابلیت تعریف بیش از 400 کارت مجاز
تعریف و پاک کردن کلیه کارت ها توسط یک کارت کلیدی در آسانسور هوشمند
قابلیت نصب دستگاه درون کابین و در پشت پنل شستی آسانسور
تعبیه شده برای کارت های 125KHz رایج در ایران
دارای ولتاژ 18 تا 30 ولت DC

دستگاه کنترل دسترسی(محدود سازی) آسانسور
گفتیم که طراحی دستگاه آسانسور هوشمند بر اساس فناوری کارت ها و تگ های بدون تماس است که از طریق همین کارت ها به محدود کردن دسترسی افراد می پردازد. معمولا این دستگاه به دو صورت قابل دسترسی است. روش اول جایگزینی کلید فراخوانی طبقات با EAX-101 است. روش دوم نصب دستگاه آسانسور هوشمند در قسمت پشتی پنل شستی آسانسور است.

در روش دوم شکل ظاهری درون کابین تغییری نخواهد کرد و می‌توان از طریق سیم‌های متصل به تابلو فرمان آسانسور مرغوب در بخش پشت پنل شستی ارتباط لازم را برقرار کرد. در این روش فقط افرادی که دارای کارت هستند می‌توانند با استفاده از کارت به طبقه مورد نظر بروند. همچنین امکان کنترل دسترسی افراد به صورت فعال و غیر فعال نیز وجود دارد.

عملکرد پنل لمسی داخل کابین آسانسور هوشمند چگونه است؟
وظیفه سیستم پنل لمسی داخل کابین آسانسور هوشمند مشاهده همه وظایف مربوط به طبقات و نمراتور موجود در پانل‌های فعلی آسانسور است. افراد می‌توانند از طریق یک نمایشگر و صفحه لمسی به مشاهده و کنترل موارد مذکور بپردازند. در این صورت هر فردی با اطلاع از شماره طبقه مورد نظر خود می‌تواند به آن طبقه برود.

3 روش دسترسی به طبقه مورد نظر از طریق پانل آسانسور
شما می‌توانید با سه روش زیر از طریق پانل آسانسور به طبقه مورد نظر بروید.

نصب نمایشگر xPan درون کابین آسانسور، این آسانسور طرح کلی کلید طبقات ساختمان را به صورت گرافیکی نمایش می‌دهد. در صورت لمس هر کلیدی توسط افراد، فرمان مورد نظر به تابلو فرمان آسانسور صادر می‌شود.
نمایشگر xPan در این حالت به صورت فهرستی از نام ساکنین و یا شماره واحدها است. در این نوع نمایشگر افراد می‌توانند با انتخاب نام ساکنین یا شماره واحد به طبقه مورد نظر خود بروند.
صفحه کلید بر روی LCD تعبیه شده است که با فشردن آن می‌توان به طبقه مورد نظر رفت.
در صورتی که آسانسور شما مجهز به روش دسترسی دو و سه باشد نیازی به اطلاع از طبقه نیست و شما فقط با انتخاب واحد مورد نظر خود می‌توانید به طبقه‌ای که واحد در آن موجود است بروید. در سیستم مجهز به xPan امکان محدودیت دسترسی وجود دارد. به عنوان مثال فقط افرادی امکان استفاده از آسانسور هوشمند را دارند که قبلا اطلاعات آن‌ها در سیستم ثبت شده است و دارای کارت هستند. نوعی از دستگاه xPan نیز به وسیله رمز کار می‌کند و افراد با وارد کردن رمز خود می‌توانند با آسانسور هوشمند به طبقه مورد نظر بروند.

آسانسور هوشمند چه امکاناتی دارد؟
یکی از اهداف اصلی استفاده از وسایل هوشمند در زندگی‌های امروزی تامین آسایش و راحتی برای افراد است. آسانسور هوشمند نیز با امکانات زیر، قابلیت جابجایی راحت افراد را فراهم نموده است.

بهبود بهداشت
یکی از روش‌های کنترل انتشار کرونا در آسانسور استفاده از آسانسور هوشمند است. شما با استفاده از این آسانسور نیازی به لمس دکمه‌های آسانسور ندارید، همچنین باز شدن درب آسانسور برای شما از طریق سنسور حضور میسر می‌شود. شما پس از سوار شدن در آسانسور و جهت رفتن به طبقه مورد نظر نیز نیازی به فشردن دکمه‌ها ندارید.

دستیار صوتی
امروزه هوش مصنوعی در زندگی افراد کاربرد ویژه‌ای دارد، دستیار صوتی الکسا و سیری نیز از جمله این امکانات است. افراد پس از سوار شدن درون آسانسور باید طبقه مورد نظر خود را به آسانسور اعلام کنند. تجهیزات به کار رفته در این آسانسور بسیار هوشمند و با کمترین خطا هستند. شما با استفاده از این قابلیت می‌توانید به طبقه مقصد بروید.

همکاری با سایر اجزای ساختمان هوشمند
یکی دیگر از امکانات جالب و البته لذت بخش آسانسور هوشمند هماهنگی آسانسور با سایر اجزای خانه هوشمند است. اجزای ساختمان هوشمند که با هم در ارتباط هستند شامل پارکینگ، قفل، آیفون تصویری، آسانسور و… است. به عنوان مثال زمانی که شما آیفون را می‌زنید، پس از باز شدن در توسط ساکنین ساختمان، آسانسور به صورت اتوماتیک به طبقه همکف آمده و افراد پس از سوار شدن بدون نیاز به فشردن هیچ دکمه‌ای به طبقه‌ای که درب ساختمان را باز کرده‌اند می‌روند.

 

امکان کنترل با اپلیکیشن
مورد دیگری که از امکانات جذاب آسانسور هوشمند است امکان کنترل با اپلیکیشن است، در واقع افراد می‌توانند به کنترل آسانسور با موبایل بپردازند. به عنوان مثال زمانی که مهمانی برای اولین بار به منزل شما می‌آید به احتمال خیلی زیاد اطلاعی از طبقه مورد نظر شما ندارد. در این صورت شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن، آسانسور را به طبقه همکف منتقل کنید. سپس مهمانان بدون فشردن کلید طبقه شما که احتمالا اطلاعی هم از آن ندارند می‌توانند با استفاده از کنترل آسانسور با اپلکیشن توسط شما به طبقه شما برسند. همچنین در زمان قطعی برق نیز می‌توان به جای قطع دستی برق به صورت کامل به غیر فعال سازی آسانسور هوشمند با استفاده زا اپلیکیشن پرداخت.

بهبود امنیت
برخی از ساختمان‌ها دارای جمعیت بسیار کمی هستند و یا ساکنان آن‌ها بیشتر اوقات در مسافرت هستند، به همین علت در این ساختمان‌ها امکان سرقت زیاد است. در صورتی که سناریوی خروج و مسافرت در آسانسور هوشمند شما فعال باشد، دیگر فردی به جز شما امکان رفتن به طبقه مورد نظر شما را ندارد. استفاده از کارت ورود و خروج نیز بسیار مناسب است زیرا سارقان از این طریق امکان دسترسی به طبقه شما را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *