رایمون آسانبر اطلس 

شرکت  فروش طراحی و خدمات آسانسور 

تلفن تماس فوری

09304444914

آدرس دفتر ما

مشهد بولوار کلاهدوز23

چگونه دکمه ریست آسانسور را فعال کنیم؟

دسته بندی مقالات

خراسان رضوی ، مشهد، بولوار کلاهدوز23

raymonlift@gmail.com

09304444914

شنبه تا چهار شنبه 8 تا 16

چگونه دکمه ریست آسانسور را فعال کنیم؟
75
19 فوریه 2022
رایمون آسانبر اطلس

ممکن است آسانسور شما به هر دلیلی دچار نقص و خرابی شود. در این شرایط احتمال اولین راهکار شما استفاده از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور است. البته شما پیش از هر اقدامی باید علت و میزان مشکل درون آسانسور را بررسی کنید. در صورتی که مشکل آسانسور شما چندان جدی نباشد می‌توانید با فشردن دکمه ریست آسانسور، اطلاعات را به حالت اولیه برگردانید. شاید برای شما این سوال مطرح شود که دکمه ریست آسانسور در کجا قرار دارد و چگونه فعال می‌شود؟ با ما همراه باشید تا به صورت کامل با این دکمه و عملکرد آن آشنا شوید.

دکمه ریست آسانسور چیست؟
دکمه‌ای مشکی رنگ که بر روی تابلو سه فاز قرار دارد دکمه ریست آسانسور است و وظیفه اصلی آن قطع و وصل مدار تغذیه تابلو فرمان است. در واقع شما با این کار به ریست و خاموشی تابلو فرمان آسانسور می‌پردازید. شما برای ریست تابلو فرمان توسط این دکمه باید ابتدا دکمه را چرخانده تا از حالت ۱ به صفر برود. سپس باید به مدت یک دقیقه صبر کنید تا دکمه مجددا به حالت یک برگردد.

توصیه می‌شود پس از خاموشی تابلو فرمان آسانسور نیز مدت ۲ الی ۳ دقیقه منتظر بمانید. این توقف به علت وجود سیستم برق اضطراری درون آسانسور است، زیرا در صورتی که منشا مشکل برق شهری باشد آسانسور در نزدیک‌ترین طبقه متوقف می‌شود. در صورتی که مشکل آسانسور نرم افزاری باشد بهترین راه حل فعال کردن دکمه ریست آسانسور است، زیرا باعث بارگزاری مجدد برنامه‌های درایو کنترل حرکت و برد اصلی می‌شود. برخی اوقات ممکن است مشکل شما نرم افزاری نباشد و بعد از ریست تابلو فرمان نیز مشکل رفع نشود، در این صورت برای رفع خطا باید با کارشناسان بازرگانی آسانسور کلمان مشورت کنید.

 

بررسی خطاهای درون آسانسور
ممکن است خطاها و مشکلات زیادی در آسانسور به ویژه در زمان نصب رخ دهد. در ادامه کلیه خطاهای درون آسانسور را بررسی می‌کنیم، در این صورت بهتر به ماهیت دکمه ریست آسانسور و کاربرد آن پی می‌برید. رایج‌ترین خطاهای هنگام نصب آسانسور شامل موارد زیر هستند:

بسته نشدن درب آسانسور
قطعی برق ساختمان
تنظیم اشتباه درایو موتور
فرسودگی و کهنگی شیار
تجزیه و تحلیل روغن و روغن کاری
پر سر و صدا بودن یاتاقان‌ها
عدم حرکت آسانسور بر خلاف صدای زیاد موتور آن هنگام استارت
بسته نشدن درب آسانسور
دلایل بسته نشدن درب آسانسور ممکن است در اثر عوامل مکانیکی و یا مشکلات نرم افزاری باشد. در صورتی که مشکل شما نرم افزاری باشد راه حل آن فعال کرن دکمه ریست آسانسور است. مشکلات رایج درب آسانسور شامل موارد زیر است:

دفرمه شدن لته درب آسانسور
شل یا پاره شدن تسمه سردرب آسانسور
شکسته شدن کفشک آسانسور و خارج شدن آن از جای خود
وجود مانع درون سیل یا فتوسل آسانسور
خارج شدن در آسانسور از تنظیم و یا تغییر حالت شاقل آسانسور
بروز خطا و مشکل در فتوسل یا درب چشمی آسانسور
فعال شدن سنسور وجود مانع در مکانیزم درب
قطعی برق ساختمان
دلایل زیر نیز باعث قطعی برق در ساختمان می‌شود:

قطعی برق ساختمان
استفاده نامناسب از آسانسور
نقص مکانیکی و یا الکتریکی

تنظیم اشتباه درایو موتور
یکی از موارد مهم در هنگام نصب آسانسور، تراز بودن موتور با سایر قطعات آسانسور است. در صورتی که اعضای مذکور با یکدیگر تراز نباشند، محور و میله یاتاقان موتور به تدریج دچار پوسیدگی می‌شوند. جهت اطمینان از تراز بودن موتور با سایر تجهیزات توصیه می‌شود از لیزر استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل روغن و روغن کاری
گفتیم که همه مشکلات به وسیله دکمه ریست آسانسور برطرف نمی‌شوند، به عنوان مثال در صورت وجود سایش در قطعات آسانسور ذرات فلزی کوچکی وارد روغن می‌شوند. در این صورت سیستم آسانسور دچار مشکلاتی خواهد شد، موارد دیگری از جمله روغن کاری غیر تخصصی و مهر و موم‌های فرسوده باعث بروز آلودگی در روغن می‌شوند.

پر سر و صدا بودن یاتاقان‌ها
اگر یاتاقان آسانسور دچار نقص و مشکل شود خرابی آسانسور را به دنبال دارد. به همین علت سر و صدای بسیار زیاد یاتاقان‌ها را نشانه خرابی موتور می‌دانند. برای معرفی درست جریان متدوال توصیه می‌شود از درایوهای فرکانس متغیر که در کاهش انرژی مصرفی موثر هستند استفاده کنید.

 

عدم حرکت آسانسور بر خلاف صدای زیاد موتور آن هنگام استارت
هنگامی که کلید گریز از مرکز از کار بیفتد شاهد این مشکل درون آسانسور خواهیم بود. جهت برطرف نمودن این مشکل باید با استفاده از یک آوومتر معیوب بودن کلید را تست کنید. گاهی اوقات ممکن است دلیل معیوب بودن کلید قطعی سیم پیچ باشد. در این صورت باید سلامت سیم پیچ‌ها توسط آوومتر بررسی شود.

یک پاسخ به “چگونه دکمه ریست آسانسور را فعال کنیم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *