نکات آموزشی هنگام قطعی برق

1- حفظ خونسردی

2- با صدا زدن افراد و زنگ خطر شستی کابین، دیگر ساکنین را مطلع نمایید.

3-  ترجیحا در این ایام که برق مکرر قطع می شود هنگام استفاده از آسانسور نزدیکان خود را مطلع نمایند. و اگر در زمانی است که ساکنین در ساختمان نیستند و یا تنها هستید، ترجیحا از آسانسور استفاده نکنید.

4- پس از اطلاع یافتن دیگر افراد، به فرد گیر افتاده در آسانسور آرامش دهید و با ایجاد سر و صدا و سخنان دلهره آور، اضطراب فرد گیر افتاده را بیش از پیش نکنید و دیگر اینکه به فرد گیر افتاده اطمینان خاطر دهید که در کابین هوای کافی وجود دارد.

5- با کلید مخصوص درب آسانسور که در موتورخانه قرار دارد، درب طبقه آسانسور را باز نمایید، اگر فرد گرفتار توانست خارج شود که او را خارج کرده و مجددا با همان کلید، درب را می بندیم.

6- در صورتی که کابین بین طبقات به شکلی قرار گرفته باشد که فرد گرفتار نتواند به روش بالا خارج شود، مجددا درب طبقه را ببندید و به موتورخانه مراجعه کنید. ابتدا برق آسانسور را قطع کنید سپس اهرم دستی موتور را فشار داده و فلکه زرد رنگ جلو موتور را بچرخانید تا قسمت رنگ شده سیم بکسل جلوی علامت شاخص طبقات قرار گیرد. سپس به جلوی درب آسانسور باز گردید، اکنون کابین جلوی درب طبقه است و میتوان فرد را از آن خارج کرد.

توضیح : در استاندارد آسانسور، مشخص کردن شاخص طبقات الزامی است. یعنی یک علامت روی پایه آهنی موتور به نام شاخص طبقات مشخص می شود و وقتی کابین به سر طبقه می رسد آن قسمت بکسلی که جلوی شاخص طبقات قرار میگیرد رنگ می شود. پس زمانی که موتور را به صورت دستی حرکت می دهیم در هر جهت که برایمان راحت تر است، وقتی بکسل رنگ شده جلوی شاخص طبقات قرار گرفت حرکت را متوقف میکنیم، اکنون اطمینان داریم که کابین جلوی درب طبقه قرار دارد.

پخش ویدیو

7- نکته دیگر این است که پس از نجات فرد از آسانسور از قفل بودن درب اسانسور در طبقاتی که کابین در ان قرار ندارد اطمینان حاصل نمایید. زیرا در غیر این صورت امکان حادثه سقوط در اثر ورود ناگهانی افراد به آسانسور در حالی که کابین در آن نیست، برای سایر افراد که از وقایع خبر ندارند دور از انتظار نخواهد بود.

8- همچنین لازم است درب اتاق موتور آسانسور نیز در این ایام قفل نباشد و یا اگر قفل می شود کلید آن در دسترس عموم باشد و محل آن اطلاع رسانی شود.

در نهایت شما می توانید به شرکت یا سرویسکار آسانسور و یا آتش نشانی تماس بگیرد و درخواست کمک کنید.

×

درود!

منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم

×