قطعات آسانسور

1- فتوسل

فتوسل پرده ای یکی از بهترین سنسور های نوری می باشد که بر روی کناره های درب آسانسور نصب شده و عمل ورود و خروج را با منع کردن در از بسته شدن برای مسافرین آسانتر می کند.

2- گاورنر

گاورنر یکی از ابزارهای مهم در حفظ امنیت آسانسور می باشد. در واقع گاورنر آسانسور نوعی ترمز مکانیکی الکتریکی است که برای توقف کابین آسانسور در مواقع سقوط و یا مواقعی که بدلیل بروز مشکل ، کابین آسانسور با سرعت بیش از حد تعیین شده به سمت پایین حرکت کند جلوی سقوط کابین را گرفته و جان مسافرین را نجات دهد.

3- کفشک‌های غلطکی

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای کاهش یا برطرف شدن مشکلات لرزش کابین و صدای خِش‌خِش هنگام حرکت کابین، استفاده از کفشک‌های غلطکی است. این کفشک ها از سه طرف دارای غلطک و فنر هستند؛ ازین رو اگر خطایی در نصب ریل وجود داشته باشد آن را به کابین انتقال نمیدهد و همانند یه فنر خوب برای اتومبیل عمل می کند. از طرفی ریل‌های راهنما دیگر نیازی به روغن‌کاری ندارند، زیرا این کفشک‌ها به دلیل وجود غلطک بر روی ریل راه میروند و هیچ سُرخردگی ای وجود ندارد.

4- پاراشوت

زمانی که شما به خوبی با مفهوم این که پاراشوت در آسانسور چیست، به راحتی عملکرد آن را درک می کنید. نحوه عملکرد سیستم ترمز آسانسور بسیار ساده است، اگر چنانچه سرعت آسانسور از حدی که برای سیستم در نظر گرفته شده است، بیشتر شود، سیم بکسلی که از روی فلکه گاورنز به درون چاه رفته است و بر اساس سرعت کابین که در واقع اگر از حد نامی بیشتر شود، سیم بکسل گاورنر توسط اهرمی که به ترمز ایمنی متصل است این سیستم را تحریک و فعال می کند. بنابراین فَک های ترمز در سرعت بالا به شدت هر چه تمام بسته می شوند و دندانه های ترمز باعث می شوند با ایجاد اصطکاک بسیار زیاد کابین را از حرکت نگه می دارد.

5- شالتر پروانه‌ای

شالتر آسانسور قطعه ای است که محدوده حرکت کابین آسانسور را مشخص می کند و کمک می کند تا دامنه حرکت کابین در چاه آسانسور همان مقداری باشد که در تابلو فرمان ذخیره شده است. در واقع عملکرد شالترها در آسانسور به مانند کلید قطع و وصلی است که به هنگام برخورد مکانیکی اهرم به آن باعث قطع یا وصل جریان در مدار ایمنی آسانسور می شود. هر آسانسور دارای ۶ شالتر پروانه ای می باشد که البته امروزه از ۴ شالتر پروانه ای استفاده می شود. در زمان های پیشتر که تابلو فرمان  ها درایو نداشتند و به اصطلاح دو سرعته بودند از ۶ شالتر استفاده می شد. اما اکنون که تابلو فرمان آسانسورها خود دارای درایو می باشند و منحنی حرکتی مشخصی درون آن ها ذخیره شده است، باعث آن شده تا علاوه بر حرکت نرم و روان آسانسور، دو شالتر پروانه ای نیز از مدار سری ایمنی آسانسور کم شود.


کارکرد لیمیت سوئیچ آسانسورها این گونه است که :

دورترین شالترها حد مجاز و استاندارد حرکت کابین را مشخص می کنند، شالتر آسانسور نزدیک نقش شناسایی و راه اندازی را ایفا می کنند که کف و سقف چاه نیاز به شناسایی دارند، ما بین دو شالتر یاد شده دو شالتر قرار می گرفت که تند انداز بوده است و اکنون این دو شالتر حذف شده است.

طریقه عملکرد شالتر ها در پروانه ای

روی کابین اهرمی وجود دارد که نصاب آسانسور آن را قرار داده است تا قسمت پروانه (قیچی) شالتر پروانه ای آسانسور را از حالت اولیه به حالتی دیگر تغییر شکل بدهد و باعث شود تا شالتر آسانسور در مدار سری ایمنی، کاری انجام دهد که در تابلو فرمان، عملکردی برای آن کار در نظر گرفته شده است.

6- جعبه رویزیون

معمولا وقتی آسانسور در حال نصب می باشد یا وقتی که سرویس‌کار یا تعمیرکار برای انجام خدمات یا تعمیرات از طریق ایستادن بر روی سقف کابین قصد انجام فعالیتی را داشته باشد، عملکرد جعبه رویزیون آسانسور معنی پیدا می کند.

جعبه رویزیون آسانسور مسئولیت ارتباط اتصالات الکتریکی روی کابین به تابلو کنترل آسانسور را به عهده دارد که در درون آن برای این ارتباط ترمینالهایی نصب است که دارای لیبل یا برچسب مشخصات سیم های ورودی می باشد.

برای در اختیار گرفتن کلیه فرمانهای آسانسور، وقتی نصاب یا تعمیر کار یا سرویسکار بر روی کابین آسانسور مستقر می شود، ابتدا کلید مخصوص رویزیون را فعال می کند، در این زمان کلیه ارتباطات آسانسور شامل کلیدهای شاستی های احضار داخل کابین و شاستی های طبقات از مدار خارج شده(قطع می شود) و آسانسور فقط از طریق سیستم رویزیون فرمان می گیرد.

برای سهولت کار بعضی از کلید های اصلی معمولا بر روی جعبه رویزیون نصب می شود که همیشه در دسترس باشد.

کلید هایی که روی جعبه رویزیون برای نصاب تعبیه شده است عبارتند از :

 1. کلید استپ ( توقف ) STOP
 2. کلید جهت بالا UP
 3. کلید جهت پائین DOWN
 4. کلید خارج شدن آسانسور از مدار سرویس دهی 
 5. کلید فعال شدن آسانسور و خارج شدن از مد رویزیون NORMAL
 6. کلید روشنایی در بعضی از رویزیون ها که روشنایی در آن تعبیه شده است به همراه پریز برق تلفن
 7. سیستم CODE required Car یا همان Car Codec آسانسورهای ویژه آسمان خراشها 

برای کاهش مصرف کابل OS یا همان تراول کابل و همچنین کاهش هزینه تامین کابل، از سیستمی استفاده می شود که تعداد رشته سیم های مصرفی کاهش پیدا می کند که در این روش اطلاعات مورد نیاز مربوط به نمایش دهنده های طبقات، شاستی های احضار، توسط تعداد کمی سیم به کمک فن آوری ارسال اطلاعات توسط سریال انتقال داده می شود.

این روش که مدتی است توسط بعضی از سازندگان تابلو کنترل مورد استفاده قرار گرفته و در این سیستم می توان تعداد رشته سمیهای کابل را کاهش داد و از مصرف تعداد کابل زیاد جلوگیری نمود.

امروزه جعبه رویزیون در دو مدل ساخته می شوند که عبارتند از :

 1. ساده
 2. کارکدک

امکانات جعبه رویزیون ساده عبارتند از :

 1. دارای کلید قطع اضطراری جهت ممانعت از حرکت ناخواسته آسانسور
 2. دارای کلید انتخاب وضعیت نرمال و رویزیون برای آسانسور
 3. دارای کلیدهای فشاری برای حرکت آسانسور در وضعیت رویزیون به سمت بالا و پایین
 4. مجهز به کلید RUN جهت افزایش ایمنی
 5. مجهز به آژیر  پیزو Pizeo
 6. استفاده از ترمینال های استاندارد با تفکیک رنگ برای جداسازی سطوح مختلف ولتاژ
 7. استفاده از مارکینگ استاندارد برای نامگذاری ترمینالها و ارتباطات مربوط به مشتری
 8. رعایت اصول استاندارد EN 81
 9. فضای حفاظتی برای پوش باتن و کلید گردان
 10. توجه داشته باشید که در این نوع، دو تراول کابل از تابلو فرمان به طرف کابین می رود

جعبه رویزیون کارکدک ( سیستم سریال کابین ) :

در ساختمان های بلند، سیم های تراول کابل متناسب با تعداد طبقه افزایش یافته که هزینه اولیه و خدمات بعدی قابل توجهی را تحمیل می نماید . برای برطرف نمودن این مشکل، از سیستمی مرسوم به کاهش سیم (سیستم سریال کابین) استفاده می شود. در این حالت با 

استفاده از فناوری سریال ، اطلاعات کابین مانند نمراتور، شاستی احضار و … توسط تعداد کمی سیم منتقل می شود. در این انتقال صحت ارسال پیام بسیار اهمیت دارد . نکته مهم آن که مدار سری استپ هرگز داخل سیستم کاهش سیم نشده همواره بطور مسقیم اجرا می 

شود .

امکانات جعبه رویزیون کارکدک عبارتند از :

 1. مجهز به برد الکترونیکی کارکدک جهت کاهش سیم های ارتباطی تراول کابل
 2. دارای باطری جهت تامین برق آژیر و لامپ اضطراری داخل کابین ( در مواقع قطع برق )
 3. دارای کلید قطع اضطراری جهت ممانعت از حرکت ناخواستۀ آسانسور
 4. دارای کلید انتخاب وضعیت نرمال و رویزیون برای آسانسور
 5. دارای کلیدهای فشاری برای حرکت آسانسور در وضعیت رویزیون ورودی و خروجی ها
 6. مجهز به کلید RUN جهت افزایش ایمنی
 7. مجهز به آژیر پیزو Pizeo
 8. استفاده از مارکینگ استاندارد برای نامگذاری ترمینالها و ارتباطات مربوط به مشتری
 9. دارای جعبه مقاوم با رنگ الکترواستاتیک
 10. استفاده از ترمینالهای استاندارد با تفکیک رنگ ، برای جدا سازی سطوح مختلف ولتاژ

×

درود!

منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم

×